97 000 har behandlats för kolera
Kolerafallen verkar ha minskat i Port-au-Prince och i landets norra delar, men spridningen är fortsatt svårt att förutse. Läkare Utan Gränsers kolerateam har fortsatt beredskap att behandla sjuka där behov finns.
Relaterade sidor
Artiklar
Pressmeddelanden
Publikationer
Multimedia
Antalet nya patienter som läggs in på Läkare Utan Gränsers kolerakliniker minskar på de allra flesta platser i Port-au-Prince och i områdena Nord och Nord-Ouest. I Artibonite, där det första kolerafallet bekräftades i slutet av oktober, har antalet nya patienter stabiliserats. I de södra delarna av landet har antalet patienter ökat något, men det handlar fortfarande om förhållandevis få fall.
Rätt behandling ger snabba resultat
Tomma tält ersätter nu Läkare Utan Gränsers tidigare överfulla kolerakliniker. Med rätt behandling blir sjuka bättre snabbt och patienterna kan ofta gå hem själva redan efter ett par dagar. När antalet sjuka patienter minskar, minskar därför också sjukhusaktiviteter och personalbehov snabbt.
– Att kolerafallen nu minskar innebär inte att striden är vunnen, varnar Kate Alberti, Läkare Utan Gränser epidemiolog I Haiti. Kolera kan få en oförutsägbar spridning, särskilt i ett land som inte har någon tidigare erfarenhet eller historia av sjukdomen. De kommande regnen kan spela in, och oroligheter kan också ha en negativ effekt.
Demonstrationer och sporadiska oroligheter under slutet av 2010 sammanföll med en topp av antalet kolerafall i Port-au-Prince, antagligen eftersom människor hade svårt att ta sig till sjukvård.
97 000 patienter har behandlats
Under den senaste veckan har Läkare Utan Gränser behandlat 5 000 patienter på de nära 50 koleraliniker som organisationen har eller stöder i landet. Sedan utbrottets början har totalt 97 000 patienter vårdats av Läkare Utan Gränser eller på sjukhus stödda av organisationen. Det är över hälften av de totalt 182 000 fall som hälsomyndigheterna rapporterat som sjuka. 3 759 människor har dött i kolera sedan utbrottets början, enligt officiella siffror.
Genom hela kolerautbrottet har Läkare Utan Gränser fortsatt att bistå lokalbefolkningen med livsviktig sjukvård, som akutvård, mödravård och brännskadebehandling på sju gratis sjukhus i Port-au-Prince, samt på ett sjukhus i Léogâne och i samarbete med lokala hälsomyndigheter i Jacmel.
För att kunna genomföra både de vanliga projekten, men också för att stävja koleraepidemin, har Läkare Utan Gränser ungefär 8 000 medarbetare på plats, varav 7 500 lokalanställda.