7 000 internflyktingar tvångsförflyttas
Pakistans armé har tvångsevakuerat internflyktingar från nordvästra delen av landet. Ordern att evakuera kom utan varning och nu trängs människor under mycket knappa omständigheter med andra flyktingar i ett överfyllt läger.
Relaterade sidor
Artiklar
Pressmeddelanden
Multimedia
Läkare Utan Gränsers personal uppmärksammade förra veckan att Pakistans militär tvångsevakuerade familjer från Mundalägret, där organisationen under två månader har bistått tusentals internflyktingar.
– Ingen närvarande humanitär organisation, och inte heller internflyktingarna, fick information om den kommande evakueringen. De hade fyra timmar på sig att packa, säger Olivier Chenebon, Läkare Utan Gränsers landansvarige i Pakistan.
Sedan november 2009 har 450 familjer bott i lägret som Läkare Utan Gränser satt upp. Ytterligare 4500 personer som bodde i en intilliggande byggnad evakuerades också.
Män, kvinnor och barn fick ge sig iväg mot Walay Kandow, 40 minuters bilfärd från Munda. Där driver FN:s flyktingkommissariat UNHCR ett internflyktingläger men det fanns ingen kapacitet att utan varsel ta emot de nyanlända.
– Människor anlände sent och var tvungna att installera sig i mörkret. Några sov utomhus och måste göra även kommande nätter, säger Gaetan Drossart, koordinator för Läkare Utan Gränser i området.
På flykt undan våldsamheter
På tisdagsmorgonen den 26 januari anlände ett team från Läkare Utan Gränser till Walay Kandow och såg ett stort antal människor som väntade på vägen.
– De vet inte vad de ska göra. De ber om vatten och mat och de har nästan ingenting. Den stora majoriteten av dessa människor har flytt de pågående våldsamheterna i området Bajaur Agency. Nu befinner de sig än en gång i en kritisk situation, säger Gaetan Drossart.
Läkare Utan Gränser bistod internflyktingarna i Munda med dricksvatten, latriner, duschar och sjukvård, samt tält för de som bodde i lägret. De som kunde tog med sig tälten till det överfulla lägret i Walay Kandow. De andra fick tillbringa natten under bar himmel.
– Vi prioriterar att ge rent vatten till de här människorna. Vi sätter även upp ett tält för att ge primärvård så snart som möjligt, säger Gaetan Drossart.
Läkare Utan Gränser är ytterst oroade över den kritiska situationen. Landområdet som ska skydda internflyktingarna i Walay Kandow är mindre än i Munda.
– Området i Munda var litet för 450 familjer. Nu finns där över 1000 familjer som behöver omedelbar hjälp med ordentligt skydd och tillgång till mat och vatten, säger Gaetan Drossart.
Läkare Utan Gränser uppmanar lokala myndigheter att ta fram adekvata medel för att lösa den svåra situationen.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sedan 1998 har Läkare Utan Gränser bistått med medicinskt stöd till pakistanier och till afghanska flyktingar som drabbats av effekterna från väpnade konflikter, dålig tillgång till hälsovård och naturkatastrofer i nordvästra frontprivinsen, FATA-området, Balochistan och Kashmir.