• Kontakta oss
  • Skriva ut
  • Lediga jobb
  • Press
 
 
2008-10-02 TCHAD | Attack mot vårdcentraler

Personal evakueras efter rån i östra Tchad

Två av Läkare Utan Gränsers vårdcentraler i östra Tchad rånades i slutet av september av beväpnade män. Personalen har evakuerats och verksamheten ställts in på obestämd tid, vilket innebär att 70 000 människor i Adé och Goz Beïda lämnas utan tillgång till livsavgörande hälso- och sjukvård.


Förutom Läkare Utan Gränser utsattes även FN och två andra organisationer av rån under helgen. Händelserna innebär en kulmen på antalet attacker mot humanitära organisationer, vilka stadigt vuxit i antal de senaste sex månaderna. Läkare Utan Gränser kommer nu att se över möjligheterna att än en gång arbeta i full skala i östra Tchad.

– Det faktum att Läkare Utan Gränser regelbundet blir attackerade är ett hot mot vår och andra humanitära organisationers möjligheter att hjälpa människorna i östra Tchad. Det är med stor ängslan och oro som vi nu har dragit oss tillbaka från två platser i den här delen av landet, vilket innebär att 70 000 tchadier blir utan adekvat hälso- och sjukvård. I slutändan är det de sjuka och utsatta som drabbas hårdast, konstaterar Karline Kleijer, Läkare Utan Gränsers landansvariga i Tchad.

I östra Tchad bistår organisationen fler än 250 000 internflyktingar, liksom flyktingar från Darfur i Sudan och lokalbefolkningen, med hälso- och sjukvård, rent vatten, mat och andra grundläggande förnödenheter.

Skador och dödsfall

De senaste händelserna följer på en serie väpnade attacker mot humanitära organisationer. Enbart Läkare Utan Gränser har utsatts för 24 allvarliga incidenter de senaste tio månaderna, vilket har lett till att aktiviteterna tillfälligt har ställts in och personalen evakuerats. Denna gång skadades varken personal eller patienter men andra attacker mot hjälparbetare har resulterat i allvarliga skador och dödsfall. I de flesta fall har rånarna stulit pengar som var avsedda till lön, fordon och satellittelefoner.

Fakta

Läkare Utan Gränser har arbetat i Tchad sedan 1981. Verksamheten har främst varit inriktad på våldets konsekvenser, bristen på hälso- och sjukvård och regelbundna utbrott av epidemier. För närvarande finns runt 85 internationellt och 1 200 lokalt anställda i landet. I östra Tchad bistår organisationen internflyktingar och lokalbefolkningen i Adré, Guereda, Abéché, Adé, Kerfi, Goz Beïda, och Iriba, samt flyktingar från Darfur i grannlandet Sudan.

Stöd vårt arbete
Senaste nyheter
Läs alla nyheter
Allt om insatsen i Pakistan
Vi behöver fler sjuksköterskor!
Migration - EU:s humanitära kris