• Kontakta oss
  • Skriva ut
  • Lediga jobb
  • Press
© Läkare Utan Gränser  
 
2008-10-31 Norra Kivu | Värsta striderna på 15 år

Människor flyr undan kriget i Kongo-Kinshasa

Den humanitära situationen i det krigsdrabbade norra Kivu håller snabbt på att försämras. Sedan i söndags har Läkare Utan Gränsers team i Rutshuru arbetat dygnet runt med att bistå de skadade. Organisationen är mycket oroad för de tusentals människor som befinner sig på flykt undan stridigheterna. 

Under torsdagen utvärderades situationen på sjukhuset i Goma i norra Kivu. Medicinska förnödenheter har delats ut, och ett sjukvårdsteam hjälper till i vården av skadade. Under torsdagen upptäckte Läkare Utan Gränser ett stort antal internflyktingar som kommit från södra Kibati. De befinner sig nu i norra delen av Goma.

Läkare Utan Gränser arbetar även i Mugunga, ett stort flyktingläger utanför Goma på vägen till Saké. Under onsdagsnatten konstaterades 31 fall av kolera på Läkare Utan Gränsers behandlingscenter. Tretton av patienterna har tvingats fly på grund av striderna. Endast två återvände under torsdagen. Rent vatten saknas i lägret. Detta ökar risken för ett allvarligt kolerautbrott.

I staden Rutshuru var det lugnt under torsdagsmorgonen, och Läkare Utan Gränsers kirurgteam fortsätter att behandla skadade på sjukhuset. Andra team fortsätter att arbeta på sjukhusen i Kitchanga och Mweso. Även mobila kliniker finns i området. Läkare Utan Gränser kommer att skicka ytterligare personal från Europa och Kinshasa för att förstärka teamen i norra Kivu. 

200 000 på flykt

Minst 200 000 människor har tvingats på flykt sedan stridigheterna i norra Kivu blossade upp till ett fullskaligt krig i slutet av augusti. Situationen i konfliktområdet är oerhört instabil och förändras från timme till timme. Läkare Utan Gränser, som är den enda medicinska humanitära organisationen på plats, fortsätter att ge akut medicinsk vård till internflyktingar och lokalbefolkningen i Kitchanga, Masisi, Mweso och Rutshuru.

– Stridigheterna är de värsta sedan kriget i området började för 15 år sedan, förklarar Dan Sermand, generalsekreterare för Läkare Utan Gränser i Sverige.
När kriget bröt ut igen den 28 augusti befann han sig i huvudstaden Kinshasa, i egenskap av tillförordnad landansvarig för Läkare Utan Gränsers verksamhet i landet. Sedan dess har läget förvärrats ytterligare. Rebellerna, under ledning av general Laurent Nkunda, har intagit flera platser, bland annat Rutshuru, och står nu på tröskeln till provinshuvudstaden Goma.

– Det finns pengar och det finns hjälp. Men allting är i Goma och ingenting når fram till civilbefolkningen. Varken hjälporganisationerna eller FN:s fredsbevarande styrka Monuc finns på plats i krigsområdena. Trots att FN har 18 000 man på plats i Kongo-Kinshasa, varav 85 procent i Kivu, är människorna helt lämnade åt sitt öde, konstaterar Dan Sermand.

Svårt hitta människor

Under förra veckoslutet bröt våldsamma strider ut runt staden Rutshuru, som ligger 70 kilometer från Goma. Läkare Utan Gränsers team på sjukhuset i staden tog hand om 70 krigsskadade, enbart under söndagen, och har sedan dess arbetat dygnet runt med att bistå de drabbade.

På måndagen kom också rapporter om strider i närheten av Kibumba, en by belägen mellan Rutshuru och Goma. Tusentals människor har flytt därifrån – många av dem var redan interflyktingar från andra byar i norra Kivu.

– När vi hörde talas om vad som hade hänt skickade vi två team för att undersöka situationen. Vi såg en massa människor på vägen från Kibumba. De flesta bodde redan i flyktingläger, berättar Marie-Noëlle Rodrigue som ansvarar för Läkare Utan Gränsers akutinsatser.

– Dessa människor, som nu alltså ännu en gång tvingats på flykt, befinner sig i en mycket utsatt situation, fortsätter hon. De har bara fått med sig vad de kunde bära och är i omedelbart behov av tak över huvudet, mat och rent vatten.

Mobila kliniker

Läkare Utan Gränser arbetar för närvarande på tre sjukhus i norra Kivu och bistår även flera vårdcentraler med primär- och sekundärvård. Dessutom använder sig organisationen av mobila kliniker för att nå människor som är i behov av vård men som inte själva kan ta sig till sjukhusen.

– Det är inte alltid så lätt att hitta människor som är på flykt, förklarar Annie Desilets, projektkoordinator i Kitchanga. Vi besöker ett område där det finns en by den ena veckan och när vi kommer tillbaka nästa vecka är byn övergiven. Har de tagit sig till en annan by eller till ett läger där vi kan ge dem vård? Eller har de flytt in i skogen där vi inte når dem? Vi har ingen aning.

Läs mer om bakgrunden till konflikten

Stöd vårt arbete
Senaste nyheter
Läs alla nyheter
Allt om insatsen i Pakistan
Vi behöver fler sjuksköterskor!
Migration - EU:s humanitära kris