Läkare Utan Gränser firades med konsert

” Being a hero is easy” var temat när ett stort antal artister firade Läkare Utan Gränsers 15-årsdag under onsdagen.
Dagen inleddes med ett seminarium och avslutades med en konsert på Chinateatern i Stockholm. Artister som Titiyo, Eagle-Eye Cherry, Nils Landgren, Magnum Coltrane Price, Krister Linder, Magnus Lindgren, Goran Kajfeš, Andreas Kleerup och andra gäster bjöd på en fantastisk musikupplevelse.
Alla artister ställde alla upp gratis till förmån för Läkare Utan Gränser, och biljettintäkterna går till Läkare Utan Gränsers verksamhet.
– Det var fantastiskt att se alla dessa artister som visar sitt engagemang och medvetenhet genom att spela tillsammans. Att så många kom till konserten betyder också mycket för oss. Det visar det starka stöd vi har i Sverige i dag, säger Läkare Utan Gränsers generalsekreterare Dan Sermand.
Läkare Utan Gränser vill tacka alla gäster, artister, Chinateatern och alla medarbetare som hjälpt till att göra denna dag möjlig.