Fler än 300 000 vaccinerade mot hjärnhinneinflammation
Fler än 300 000 människor i Niger har vaccinerats mot hjärnhinneinflammation. Den 20 dagar långa vaccinationskampanjen genomfördes av Läkare Utan Gränser tillsammans med landets hälsomyndigheter. Samtliga personer mellan 2 och 30 år som varit i riskzonen för att smittas har vaccinerats.
Relaterade sidor
Artiklar
Pressmeddelanden
Publikationer
Multimedia
I slutet av mars rapporterades flera fall av hjärnhinneinflammation i Niger, men sedan vaccinationerna inleddes har spridningen av den allvarliga sjukdomen avtagit. Utöver vaccinationskampanjen har smittade patienter behandlats och nationell personal har dessutom utbildats i att diagnostisera och behandla sjukdomen.
Hjärnhinneinflammation kan uppträda i flera olika former. Så kallad epidemisk hjärnhinneinflammation orsakas av bakterier och sprids likt förkylningar via små droppar i utandningsluften. Den här varianten är väldigt smittsam och kan orsaka epidemier.
Symptom
Symptomen är hög feber, plötslig och intensiv huvudvärk, nackstelhet och illamående. Om inte sjukdomen behandlas leder den ofta till medvetslöshet där upp till hälften av de smittade dör. Men även om sjukdomen behandlas tidigt med rätt läkemedel så kan man inte rädda alla. Mellan 5 och 15 procent av dem som insjuknar dör trots behandling.
Niger ligger i ett område, som sträcker sig från Senegal till Etiopien, med regelbundna utbrott av hjärnhinneinflammation. Vid det senaste utbrottet ökade antalet smittade snabbt och överskred inom loppet av bara några veckor gränsen för vad som räknas som en epidemi. Enbart i distriktet Madaoua, där Läkare Utan Gränser hade sin största insats, drabbades 275 människor varav 18 avled till följd av hjärnhinneinflammation.
– Vi hann påbörja vaccineringarna i sista stund för att kunna hejda epidemin. Inom loppet av fem dagar började antalet smittade personer att avta, säger Marta Iscla, koordinator för akutinsatsen.
Inledningsvis bistod Läkare Utan Gränser Nigers hälsoministerium med vaccinationer i distriktet Birnin Koni och därefter i distrikten Badaoua och Bouza.
Brist på läkemedel
Till följd av produktionsproblem tillverkas endast en begränsad mängd vaccindoser mot hjärnhinneinflammation. Detta har bland annat resulterat i att en samarbetsgrupp (ICG) har bildats, i vilken bland annat Läkare Utan Gränser ingår, som arbetar för att de doser som finns tillgängliga ska fördelas på ett rättvist sätt.