• Kontakta oss
  • Skriva ut
  • Lediga jobb
  • Press
 
 
2007-09-12 IRAK | kirurgi

Skadade irakier får kirurgisk vård

Lamslaget sjukvårdssystem

Det irakiska sjukvårdssystemet har drabbats hårt av våldet i Irak. Sjukhusen, speciellt i Bagdad, har inte tillräckligt med mediciner, kirurgisk utrustning eller ens elektricitet. Utöver de materiella behoven uppskattar de irakiska medicinska organisationerna att av de 34 000 irakiska läkare som fanns registrerade före 2003 har mer än hälften flytt landet och åtminstone 2000 har blivit mördade.

Dessa faktorer samverkar med förödande effekt till att knäcka det irakiska sjukvårdssystemet. Samma scenario utspelas nästan varje dag: Efter en attack med många offer blir sjukvårdsinrättningar överfulla med skadade. Patienterna blir ofta enkelt hoplappade och hemsända, för att senare drabbas av komplikationer. En del är rädda för att åka till sjukhus som drivs av speciella religiösa eller politiska partier eller väpnade grupper.

–Vi har mycket allvarliga problem med hela det akuta sjukvårdssystemet, från tidpunkten för skadan till den slutliga kirurgin, säger doktor R, samordnare för Läkare Utan Gränser i Amman och en av Iraks skickligaste ortopeder. Vi ser många skador som inte blivit diagnostiserade och många exempel på komplikationer efter operationer som borde ha utförts på annat sätt.

Förflyttning till Amman

Amman erbjuder en säker miljö i vilken Läkare Utan Gränsers kirurger kan arbeta och patienter som Ahmed kan tillfriskna efter kirurgisk behandling. Ett nätverk av kirurger i Irak hänvisar patienter till programmet. Varje patients sjukdomhistoria granskas noggrant av Läkare Utan Gränsers team. När patienten en gång har inkluderats i projektet arrangerar Läkare Utan Gränser alla transporter och sköter allt pappersarbetet som behövs för att överföra honom eller henne till Amman, en svår och tidsödande process.

Högteknologiska procedurer

Komplexiteten och svårighetsgraden av skadorna orsakade av kriget i Irak kräver de mest sofistikerade och innovativa kirurgiska tekniker som finns tillgängliga idag. För att reparera Ahmeds ansikte transplanterade en kirurg från Läkare Utan Gränser hud och muskler från Ahmeds rygg. Ansiktskirurgerna använder tredimensionella datormodeller i förberedelserna och planeringen av operationerna.

–De plastikkirurgiska fallen som vi tar oss an har svåra brännskador, ärr och kontrakturer, säger doktor R. Vi ägnar oss inte åt estetisk kirurgi, vi utför huvudsakligen funktionell kirurgi. Operationerna kan ta 11-12 timmar. En del patienter behöver sex eller till och med sju operationer och stannar fyra till sex månader.

Antibiotikaresistens

Nästan hälften av patienterna som behöver kirurgi anländer till Amman med allvarliga ben- eller sårinfektioner. Dåliga hygieniska förhållanden på irakiska sjukhus och betydande fördröjning av behandlingen gör patienterna speciellt mottagliga för infektioner. "Vi får patienter med mycket svåra infektioner från Irak," säger Dr R. I Irak leder vanskötsel och felaktig användning av antibiotika till att resistenta bakterier uppträder. Dessa är motståndskraftiga mot antibiotika med undantag av ett eller två preparat. Och dessa är den nya generationens antibiotika som är mycket dyra.

Bara början

I snitt anländer 40 nya patienter till Ammanprogrammet varje månad och Läkare Utan Gränser har som målsättning att dubbla kapaciteten. Men insatserna från Läkare Utan Gränsers team kan hjälpa endast en bråkdel av de irakiska civila som är i desperat behov av avancerad kirurgisk vård. Andra team från Läkare Utan Gränser håller fortfarande på med att undersöka vägar att få fram direkt hjälp till irakier som är fångade i konflikten.

Stöd vårt arbete
Senaste nyheter
Läs alla nyheter
Allt om insatsen i Pakistan
Vi behöver fler sjuksköterskor!
Migration - EU:s humanitära kris