Fortsatt våld i Darfur – miljoner beroende av hjälp för att överleva
Tillgången till humanitär hjälp i Darfur är oerhört begränsad. Därför höjs nu röster om humanitära korridorer. Läkare Utan Gränsers internationella ordförande Christophe Fournier känner oro inför förslaget, som han menar inte är tillämpbart i den komplexa situation som råder i Darfur idag.
Våldet i Darfur fortsätter med samman-drabbningar, plundringar och attacker riktade mot civila. Runt två miljoner tvångsförflyttade befinner sig nu i stora läger där de är helt beroende av humanitär hjälp för att överleva. På landsbygden finns hundratusentals människor som på grund av konflikten inte kan ta sig någonstans. De har oerhört begränsad tillgång till humanitär hjälp. Mer än ett år har gått sedan fredavtalet för Darfur skrevs under. Sedan dess har de olika beväpnade grupperna splittras – och vänder nu sina vapen mot varandra.
Relaterade sidor
Artiklar
Pressmeddelanden
Publikationer
Multimedia
Osäkerheten har ökat och periodvis har Läkare Utan Gränser tvingats att temporärt stänga sina kliniker, på grund av attacker och faror på vägarna. En del team har varit tvungna att evakueras helt. De tvångsförflyttade som sökt skydd i de största lägren i Darfur har tillgång till mat, vatten och grundläggande hälsovård, men endast tack vare en massiv insats av FN och andra icke-statliga hjälporganisationer. För dem på landsbygden är situationen värre. Det försämrade säkerhetsläget gör det svårt att nå dessa isolerade människor.
Läkare Utan Gränser tillhandahåller medicinsk hjälp för alla grupper som drabbats av våldet. Organisationen har för närvarande 2 000 anställda i området, vilket gör att Darfur för närvarande är organisationens största insats. Läkare Utan Gränser vårdar hundratusentals tvångsförflyttade i sina kliniker. Diarréer och olika luftrörsinfektioner, speciellt hos barn under fem år, är de vanligaste åkommorna. Humanitära organisationer, som Läkare Utan Gränser, arbetar i Darfur under internationell humanitär rätt och principerna om oberoende, opartiskhet och neutralitet ligger till grund för Läkare Utan Gränsers arbete. Om humanitära konvojer skulle skyddas av militära styrkor, som nyligen föreslagits, riskerar hjälparbetarna att bli förknippade med endera stridande parten. Det skulle också göra dem till potentiella måltavlor och därmed göra det ännu svårare att nå dem som är i störst behov av hjälp.