Riskerar patienters liv – för att skydda kommersiella intressen
Thailand har utfärdat en tvångslicens för att landets hiv-smittade ska kunna få gratis behandling och därför hamnat i konflikt med läkemedelsföretaget Abbott.
Thailand gör vad de kan för att landets hiv-smittade ska kunna få gratis behandling. Landet har, helt lagenligt, utfärdat en tvångslicens – och därför hamnat i konflikt med läkemedelsföretaget Abbott. Abbotts agerande riskerar att få katastrofala följder för de hiv-smittade i Thailand. Thailand är ett av de få länder som har som mål att erbjuda gratis hiv-behandling för alla som behöver. Landet har fått mycket internationellt beröm för detta initiativ.
Relaterade sidor
Artiklar
Pressmeddelanden
Publikationer
Multimedia
I dagsläget får runt 100 000 hiv-smittade thailändare den första linjens läkemedel, helt gratis. Men efter några år, när hiv-viruset blivit resistent mot medicinen, behöver patienten de så kallade andra linjens läkemedel. Thailand har inte haft råd att bekosta mer än cirka 2 000 av dessa behandlingar då originalmedicinen – Kaletra – är så dyr. I januari 2007 utfärdade därför det thailändska hälsoministeriet en tvångslicens, vilket gjorde det möjligt att producera eller importera en generisk variant, en kopia, av Kaletra. Enligt Världshandelsorganisationens Trips-avtal får ett land utfärda tvångslicenser och importera billiga läkemedelskopior om det är motiverat av folkhälsan i landet. Med den generiska medicinen skulle man kunna behandla runt 10 000 patienter. Ungefär 8 000 fler skulle alltså kunna få behandling, till samma kostnad som tidigare.
Somying är 33 år och bor tillsammans med sina två barn i ett slumområde i östra Bankok. Hon är hiv-smittad och bland de lyckliga få som erbjudits Kaletra gratis. Somying har tagit antiretrovirala läkemedel i sju år och viruset har nu blivit resistent mot de tidigare medicinerna. Därför behöver hon den andra linjens läkemedel – som Kaletra. Problemet är att Kaletra behöver kylförvaras, och som många fattiga äger inte Somying något kylskåp. Därför måste hon varje dag köpa is för att kunna hålla läkemedlet kylt. Detta är ett stort problem. Hon tvingas spendera över en tredjedel av hela hushållets inkomst på att köpa is.
– Min man dog i aids innan det fanns antiretrovirala läkemedel i Thailand och jag är ensam med mina barn. Det är dyrt att köpa is och jag skulle verkligen behöva lägga pengarna på andra saker, säger hon. Men hon är medveten om att medicinen förstörs om den inte förvaras rätt, därför köper hon alltid is.
– Jag oroar mig dock för att det ska komma in smält isvatten i flaskan så att tabletterna blir blöta, säger hon. Ett annat problem är att hon måste ta medicinen på vissa bestämda tider. Det innebär att hon måste ta med sig kylväskan vart hon än ska.
– Jag släpar med mig den hela vägen och det är både pinsamt och ett ständigt hinder. Det vore så mycket enklare om jag hade tillgång till den medicin som inte behöver kylförvaras. För ett sådant läkemedel finns, Aluvia, den nya versionen av Kaletra. Men det är osäkert om medicinen någonsin kommer att bli tillgänglig för de hiv-smittade i Thailand. Läkemedelsföretaget Abbott, som tillverkar Aluvia, meddelade i mars att läkemedlet inte skulle lanseras i Thailand. En månad senare halverade Abbott priset på Kaletra och Aluvia i låg- och medelinkomstländer. Men företaget har inte uppskattat Thailands agerande och vägrar att lansera Aluvia i Thailand, så länge inte landet återtar sin tvångslicens på Kaletra.
Den thailändske hälsoministern tvingas ständigt försvara landets helt lagenliga beslut att utfärda en tvångslicens. Även kraftfulla lobbygrupper utövar påtryckningar och de tvekar inte att riskera fattiga patienters liv för att skydda sina kommersiella intressen. Under tiden väntar patienter på att få tillgång till en livsviktig medicin. Det är de som betalar priset för företagets girighet.