Våldsamma attacker på civila i den forna säkerhetszonen
En vecka efter både FN:s fredsbevarande trupper och franska armén lämnat den så kallade säkerhetszonen i Elfenbenskusten rapporterar Läkare Utan Gränser om kraftigt ökat våld mot civila i området.
Relaterade sidor
Artiklar
Pressmeddelanden
Publikationer
Multimedia
Säkerhetszonen var en buffertzon mellan de stridande parterna i Elfenbenskusten och sträckte sig från Liberiagränsen i väster till Ghana i öster. Från den 16 april och framåt har Läkare Utan Gränsers team i Bangolo, västra delen av säkerhetszonen, dagligen rapporterat om attacker mot civilbefolkningen och de som måste färdas därigenom. Överfall på små bussar, rån, mord och våldtäkt har nått alarmerande nivåer.
– Säkerhetsläget i området kring Bangolo har varit dåligt de senaste två åren. Beväpnade banditer trapper nu upp attackerna i området och laglösheten fortsätter att bre ut sig, säger Läkare Utan Gränsers operationella chef Stephan Goetghebuer, som besökt området.
Sedan januari 2004 arbetar Läkare Utan Gränser vid sjukhuset i Bangolo och driver mobila kliniker i närliggande byar. Teamet gör över 4 300 konsultationer i månaden. Läkare Utan Gränser är den enda humanitära organisation som är stationerad i området.