Darfur: Ökat våld leder till minskade hjälpinsatser
Påverkar säkerhetsproblemen Läkare Utan Gränsers arbete i området?
Bruno Jochum: Vi är på väg mot en punkt där våra insatser inte kan åstadkomma vad de är ämnade att göra. Vi har inte tillgång till människorna som är direkt drabbade av konflikten. I de områden där vi arbetar leder det osäkra läget till neddragningar och avbrott i våra aktiviteter. Interflyktingars liv sätts på spel.
Minskat stöd till internflyktingar
-Vi ser en betydande minskning av stödet till intern-flyktingarna i Darfur. Det ökade våldet är en av orsakerna till neddragningarna. Befolkning direkt drabbad av konflikten får ingen hjälp, och en oberoende utvärdering av hjälpbehov går inte att genomföra, speciellt inte vad gäller gruppen krigsskadade. Vårt arbetsfält har begränsats på grund av säkerhetsproblemen, vilket får följdverkningar för både befolkning och för humanitära hjälparbetare.
12 hjälparbetare har dödats sedan juni i år
-De senaste två månaderna har den ökande osäkerheten på vägarna och det ökande antalet attacker, (12 hjälparbetare har dödats sedan i juni i år) äventyrat hjälpinsatser för människor som är helt beroende av hjälp från omvärlden. Insatser har tillfälligt avbrutits och i andra fall har antalet hjälparbetare reducerats. All vår ambulerande verksamhet, som särskilt riktar sig till nomadisk befolkning, har avbrutits.
Vilka är konsekvenserna för befolkningen?
Denis Lemasson: De begränsade arbetsmöjligheterna har haft omedelbara följdverkningar på våra patienter, särskilt för dem som är i behov av omfattande kirurgisk vård. Vi kan inte längre transportera dessa patienter till lämpliga sjukvårdsinrättningar eftersom säkerhetsproblemen har omöjliggjort att färdas på vägarna. Alla team måste nu flyga i stället för att åka bil.
Pengar till FN:s hjälporgan minskat
-Samtidigt har det finansiella stödet till bland annat FN:s hjälporgan dragits ner, vilket får konsekvenser för utdelning av mat, vattenförsörjning och stöd till sjukhus. Hälsoläget för internflyktingar i Darfur, som bor i områden dit hjälpen hittills nått, har varit acceptabelt endast tack vare att det varit möjligt för hjälporganisationer att tillgodose deras behov. Dessa familjer är helt beroende av hjälp från omvärlden. De befinner sig i ett veritabelt fängelse och har berövats alla möjligheter att försörja sig själva. Varje minskning av hjälpinsatserna har direkta följder på deras hälsa. I Mornaylägret har våra team sett att neddragna hjälpinsatser lett till kolerautbrott. I mitten av september, efter en säkerhetsincident, var vårt team i Kutrum i Jebel Mara-området tvungna att evakuera. Även där hade kolera brutit ut.