• Kontakta oss
  • Skriva ut
  • Lediga jobb
  • Press
 
 
2003-06-28

Läkare Utan Gränser kvar i krigets Liberia

De flesta internationella aktörer har nu lämnat Liberias huvudstad Monrovia. Läkare Utan Gränser har en akut krisgrupp på fjorton personer på plats. Fem personer väntar på att evakueras, däribland den svenska sjuksköterskan Sara Kitabwalla. Det reducerade teamet kommer att stanna kvar för att försöka hjälpa den nödlidande befolkningen.

Efter att de flesta internationella organisationer och andra utländska aktörer har lämnat Monrovia är Läkare Utan Gränser en av de få organisationer som finns kvar i staden. Organisationen har en akut krisgrupp på fjorton personer varav fem personer avvaktar en evakuering, däribland den svenska sjuksköterskan Sara Kitabwalla. Det reducerade teamet kommer att stanna kvar för att försöka hjälpa den nödlidande befolkningen. Sara Kitabwalla befinner sig just nu på den amerikanska ambassaden och väntar på att läget blir tillräckligt stabilt för att en evakuering till grannlandet Sierra Leone ska vara möjlig.

– De skjuter överallt på gatorna och läget är verkligen kaotiskt. Centrala Monrovia är helt och hållet plundrat, med döda, skadade och tusentals flyktingar överallt. Vårt uppdrag är att bistå den liberianska befolkningen med humanitär hjälp men för tillfället, när säkerhetsläget är som det är, tvingas vi överge en befolkning som är i extremt stort behov av humanitär hjälp, säger Sara Kitabwalla.

Tidigare i veckan, efter att ha tvingats evakuera patienter och personal från sjukhuset som Läkare Utan Gränser jobbat på, förvandlades teamets bostadshus till en provisorisk klinik, där fler än 300 människor nu befinner sig. De flesta patienter som tas emot är civila med skott- och andra krigsskador. Bara i onsdags tog teamet emot över 150 patienter och ytterligare 50 igår. Då hårda striderna fortsatte under natten och teamet väntar ännu fler skadade idag.

– Vårt hus är överfullt. Det var aldrig meningen att det skulle fungera som ett sjukhus så vi får hela tiden improvisera när problem uppstår. Det sorgligaste är att behöva avvisa patienter som lider av kolera, då vi inte har möjlighet att behandla dem utan en fungerande isoleringsavdelning. För tillfället är det omöjligt för teamet att ta sig till den koleraenhet som finns i en annan del av staden. Enbart under tisdagen när det fortfarande gick att arbeta där behandlades 111 patienter, säger läkaren Nathalie Civet som befinner sig i ett av de två husen.

Förråden sinar och det börjar bli ont om nödvändig medicinsk utrustning.

– Cirka 80 procent av vårt arbete handlar om operationer. Vi försöker stabilisera tillståndet hos de skadade och utför lättare kirurgiska ingrepp. I går tvingades vi amputera armen på en 18 månader gammal bebis. De senaste två dagarna har sex människor dött och vi var tvungna att begrava dem på stranden. Vi gör vad vi kan under dessa omständigheter, men om man ser till de enorma humanitära behov som finns, är det bara en droppe i havet, säger Nathalie Civet.

Igår föddes fyra barn, varav två var ett tvillingpar förlösta med hjälp av kejsarsnitt. De nyfödda gav teamet, patienter och alla lokalanställda, som också befinner sig i lägret, en kort stund av glädje mitt i det helvete de befinner sig i. Tillgången till humanitär hjälp i Liberia har minskat drastiskt de sista tre åren. Det osäkra läget gör att hjälporganisationerna saknar tillgång till 80 procent av landet. Situationen är mycket bekymmersam och civilbefolkningens tillstånd oroväckande. Läkare Utan Gränser uppmanar samtliga parter i konflikten att respektera civilbefolkningens rätt att ta emot humanitär hjälp.