• Kontakta oss
  • Skriva ut
  • Lediga jobb
  • Press
 
 
2003-04-26

Överdriven rapportering om kris i Irak

Uppgifterna om en humanitär katastrof i Irak och behovet av akut hjälp är starkt överdrivna. Trots krig och plundringar har de flesta sjukhus både mediciner och utrustning. Det säger Läkare Utan Gränsers internationelle ordförande Morten Rostrup, som arbetade som kirurg i Bagdad under kriget.

Läkare Utan Gränser har varit verksamma i Irak i fem veckor, med avbrott för när två av organisationens volontärer hölls fängslade av irakiska myndigheter. En stor del av arbetet har skett på sjukhus för att identifiera och åtgärda de mest akuta behoven i hälsovården, som varit hårt ansatt under kriget.

Läkare Utan Gränsers internationelle ordförande Morten Rostrup arbetade som kirurg i Bagdad under kriget och har nyss återvänt till Europa. Här ger han sin syn på situationen och de utmaningar som väntar.

”Vi har besökt sjukhus i tio städer för att skaffa oss en överblick av hälsoläget. Det är för tidigt att dra några slutsatser, vi måste fortfarande titta mer i detalj på sjukdomar och dödlighet. Men hittills har vi inte funnit några akuta medicinska behov eller någon anledning att beskriva situationen i Irak som en humanitär katastrof.

Sjukvården är i kris, det är sant. Särskilt i Bagdad som fortfarande saknar ett fungerande sjukhus. Men problemen handlar främst om brist på organisation och ledarskap. Vi har inte sett några av de vanligaste tecknen på katastrof; som hungersnöd, epidemier eller tvångsförflyttningar av människor i Irak. Därför skulle jag inte kalla den rådande situationen för en medicinsk humanitär kris. Och jag ifrågasätter starkt mediernas beskrivning av läget i Irak. Det är oerhört provocerande att se hur hela världens uppmärksamhet har flyttats till Irak, när vi samtidigt kämpar med ofattbara humanitära kriser i den Demokratiska Republiken Kongo, Elfenbenskusten, Liberia och södra Sudan där undernäringen blir allt värre.

Självklart finns det stora behov i Irak. Många patienter med kroniska sjukdomar har svårt att få tag på den medicin de behöver. Andra kommer att behöva opereras flera gånger för sina krigsskador. När jag lämnade Irak var det ont om syre för medicinskt bruk och narkosläkemedel, och sjukvårdspersonalen hade inte fått lön på länge. Det är oerhört viktigt att man gör något åt det administrativa kaos som nu råder. Kan man bara komma till rätta med det, löser sig resten. Läkarna i Irak är skickliga och sjukvården relativt högt utvecklad, de kommer att klara av att hantera situationen.”