• Kontakta oss
  • Skriva ut
  • Lediga jobb
  • Press

Help wanted! - om hiv-vård i södra Afrika (eng)

2007-05-24 |  Läkare Utan Gränser i ny rapport: HELP WANTED
Varje dag dör 8 000 människor i hiv eller aids, de allra flesta i Afrika söder om Sahara. Men det skulle inte behöva vara så. I dag släpper Läkare Utan Gränser en ny rapport som fokuserar på ett av huvudproblemen till varför de som behöver behandling inte får det – bristen på sjukvård och sjukvårdspersonal i södra Afrika.

Läkare Utan Gränser tittar i en ny rapport närmare på den alarmerande bristen på sjukvårdspersonal i södra Afrika. Rapporten fokuserar på fyra länder – Malawi, Mocambique, Sydafrika och Lesotho – alla hårt drabbade av hiv-epidemin.

För dessa länder gäller generellt att sjukvårdssystemen är dåligt utvecklade och saknar resurser. Hiv/aids har lagt en extrem börda på dessa länders redan ansträngda vårdapparat – och skördar många offer även bland sjukvårdspersonalen, konstaterar rapporten.

– Situationen är absurd. Det hjälper inte att samla medicinberg om man inte har någon som kan dela ut dem, säger PehrOlov Pehrson, infektionsläkare och styrelsemedlem av Läkare Utan Gränser.

Tack vare en stark internationell opinion har priset på hivläkemedel sjunkit dramatiskt och gjort det möjligt att börja behandla patienter i resurssvaga områden. Det behövs ett fortsatt engagemang i frågan för att även de nya medicinerna, samt andra linjens läkemedel, som behövs när viruset blivit resistent mot den tidigare behandlingen, ska göras tillgängliga för dem som bäst behöver dem. Men det är lika viktigt att det finns personal som kan sköta diagnostik och behandling.

Enligt Världshälsoorganisationen (WHO) finns det i Sverige cirka 300 läkare per 100 000 invånare. WHO anser att 20 läkare per 100 000 invånare är en minimistandard. I Malawi finns 2 läkare per 100 000 invånare och en undersköterska kan behöva ta emot upp till 200 patienter per dag.
­
– I går var jag själv här, jag hade inte ens en undersköterska till hjälp. Ibland måste jag göra både dag- och nattskift på samma dag, säger Loveness Makeyi som arbetar som sjuksköterska och barnmorska i Malawi.

I Lusikisiki i Sydafrika har antalet patienter nästan fördubblats på två år – samtidigt som antalet sjuksköterskor varit konstant. I Lesotho finns bara 89 läkare – och över hälften av sjukskötersketjänsterna är vakanta, samtidigt som arbetsbördan bara ökar på grund av hiv-epidemin.

Många vårdanställda kan knappt leva på sina löner och arbetsmiljön är ofta katastrofal, med brist på allt från el till rinnande vatten. Detta är två av anledningarna till att en femtedel av de sjuksköterskor och barnmorskor som utbildats i Afrika söder om Sahara nu arbetar i västvärlden.

Maria är en 44-årig barnsjuksköterska i Mocambique. Hon tjänar 3 000 000 méticais i månaden, vilket motsvarar ungefär 800 kronor.

– För min månadslön kan jag köpa en säck ris, en flaska olja samt betala för elen hemma. Men jag måste låna pengar av mina grannar, för att kunna skicka mina barn till skolan, säger hon.

År 2003 fick endast 100 000 hiv- patienter i Afrika söder om Sahara behandling för sin sjukdom. År 2006 hade denna siffra ökat till 1,3 miljoner, och många länder har ambitiösa planer för att utvidga insatserna. Ändå uppskattar Världshälsoorganisationen att sjuttio procent av de som behöver behandling fortfarande inte har tillgång till den.

PehrOlov Pehrson anser att det är en jämlikhetsfråga. Den rika befolkningen i storstäderna kommer att få behandling i vilket fall.

– För att behandlingen ska nå de fattiga på landsbygden krävs att det finns sjukvårdspersonal på hälsostationerna. Och för att personalen ska stanna behöver de få drägliga arbetsförhållanden.

Ingen ifrågasätter personalbristen, men väldigt lite görs för att förbättra situationen. Läkare Utan Gränser uppmanar regeringar att ta fram och implementera strategier för hur man ska behålla och rekrytera vårdpersonal, genom att öka lönerna och förbättra arbetsvillkoren. I de flesta länder är detta endast möjligt om bidragsgivare ändrar sina regler och börjar bekosta även löner. Vissa nationella regler måste också göras mer flexibla, så att exempelvis sjuksköterskor får skriva ut hivläkemedel, fastslår rapporten.

I de fyra länder som berörs av rapporten tillhandahåller Läkare Utan Gränser för närvarande hivläkemedel åt nästan 30 000 patienter. I hela världen behandlar organisationen över 80 000 personer i fler än 30 länder.

Läs hela rapporten