• Kontakta oss
  • Skriva ut
  • Lediga jobb
  • Press

Besvikelse över lindriga domar

2006-09-08 |  Våren 2004 dödades fem av Läkare Utan Gränsers medarbetare när de färdades med bil tillbaka till basen efter arbetet vid en landsbygdsklinik i norra Afghanistan.

Läkare Utan Gränsers reaktion var att stänga alla aktiviteter i landet och be afghanska myndigheter att göra en utförlig utredning av morden. Omedelbart efter incidenten hände inte mycket, men efter upprepade krav från offrens familjer och Läkare Utan Gränser, började Afghanistans regering att agera.

Nu har domstolen i Kabul frikänt två tidigare mordmisstänkta, Abdul Latif och Shampaq, men samtidigt dömt dem till ett respektive fem års fängelse för att de “misslyckats att förhindra morden”. Läkare Utan Gränser förstår inte innebörden av domen och befarar att utredningen kommer att läggas ned.

Inom Läkare Utan Gränser är besvikelsen stor över denna dom. De otaliga glapp i den juridiska processen som har avslöjats ställer många frågetecken kring fallet. De väcker också tvivel om på vilket sätt återstoden av fallet kommer att hanteras i framtiden. Läkare Utan Gränser fruktar att inga ytterligare steg kommer att tas i domstolsfallet.

Den huvudmisstänkte, Hadji Yaqub, befinner sig i förvar i väntan på rättegång men Läkare Utan Gränser vet ännu inget om motiven bakom morden, vilket är oerhört frustrerande. För att spä på förvirringen, erfar Läkare Utan Gränser att orsaken till att Yaqubs rättegång försenats är att hans akt har försvunnit.

Fallet väcker stor oro om säkerheten och respekten för hjälparbetare i Afghanistan. Läkare Utan Gränser förväntar sig att regeringen gör sitt bästa för att skydda civila, hjälparbetare och den afghanska befolkningen, genom att vidta förebyggande såväl som juridiska åtgärder.

Läkare Utan Gränser fortsätter att följa situationen i Afghanistan, väl medveten om att de humanitära behoven är stora i många delar av landet. Men ett beslut om att återuppta verksamheten grundar sig på både behov och en bedömning av säkerhetsläget. För närvarande gör den bristande säkerheten det omöjligt för Läkare Utan Gränser att ens överväga utvärderingar av hjälpinsatser.

Läkare Utan Gränser kommer att följa den juridiska processen i hopp om att rättvisa ska skipas för de fem medarbetare som dödats.

Läkare Utan Gränser vill också ta tillfället i akt att uttrycka sin solidaritet med familjerna till sina avrättade medarbetare: Hélène de Beir, Pim Kwint, Egil Tynaes, Fasil Ahmad och Besmillah.

Arbetsplats Världen
Arbetsplats Världen
Skrivet om oss